Skip to main content

Vinyasa Flow

Vinyasa Flow joga prepája jednotlivé pozície do jedného celku, s plynulými prechodmi z jednej asany do druhej. Pohyb je určovaný dychom, čo vyžaduje sústredenie, jasnú myseľ a schopnosť synchronizácie. Takto poňatá joga necháva otvorené dvere možnostiam pomalého a jemného plynutia, alebo intenzívneho využitia silových asan. 

Je to cvičenie na predom určenú tému s pozíciami kontinuálne vedúcimi k danému cieľu. Lekcia napreduje plynule od pozície k pozícii v určitých sekvenciách, synchronizovaných s dychom. V každej pozícii sa zotrváva po určitý čas, pri zachovaní rytmického plynutia dychu.

Vedomý dych a bdelá pozornosť udržuje myseľ v koncentrácii na telo a pohyb, tento dych nás povedie z jednej pozície do druhej a umožňuje nám intenzívny zážitok zo samotného cvičenia a bytia v prítomnosti. Prúdenie alebo plynutie pohybu, emócii a myšlienok je kvalita, na ktorú sa počas lekcie Vinyasa Flow zameriavame. Udržať pozornosť u tela a koncentrovať myseľ na pohyb a prítomnosť je to, čo nás vedieť k uvedomovaniu a zoznamovaniu sa so svojim telom a mysľou. Príďte ochutnať pohyb, koncentráciu a pozornosť v rytme Vášho dychu.

Prínosy pravidelného cvičenia

  • Napomáha flexibilite kĺbov
  • Detoxikuje organizmus
  • Uvoľňuje prebytočnú tenziu
  • Uvoľňuje myseľ
  • Zlešuje metabolizmus
  • Upravuje endokrinný, neurovegetatívny, imunitný a kardiovaskulárny systém
  • Znižuje dopad stresu
  • Odbúrava únavu a napätie
  • Posilňuje dýchací a nervový systém
  • Zlepšuje schopnosť koncentrácie a vnímania

Príprava na lekciu

Čo si priniesť so sebou

Najlepšie sa budete cítiť v pohodlnom oblečení z prírodných materiálov. Cvičíme bosí, odporúčame priniesť teplé ponožky na záverečnú relaxáciu. Odložte si všetky šperky a doplnky, ktoré by vám mohli prekážať.

Podložka

Deky a jogamatky máme zdarma k zapožičaniu na všetkých miestach, kde cvičíme. Aj napriek tomu, že podložky sa snažíme udržiavať v čistote, z hygienických dôvodov odporúčame si priniesť svoju vlastnú.

Nápoje a jedlo

V priebehu lekcie sa neodporúča piť. Akonáhle sa napijete, dochádza tak k ochladzovaniu organizmu a tiež narušovaniu plynulosti cvičenia a toku energie.

Po lekcií sa môžete občerstviť v Yoga Shala štúdiu čajom či vodou.

Nejedzte min. 2 hodiny pred lekciou (v prípade, že máte pred lekciou hlad, dajte si napr. za hrsť orechov či sušeného ovocia).

Zdravotné obmedzenia

Pokiaľ máte akékoľvek zdravotné obmedzenie (vážne problémy s chrbticou, kolenami, ste po operácii a podobne), vždy pred lekciou upozornite vášho lektora.

V prípade akýchkoľvek otázok sa obráťte na svojho učiteľa.