Skip to main content

Meditácie

Theravádová meditácia

Theravada v doslovnom preklade „Učenie starších” predstavuje historicky najstaršiu duchovnú formu budhizmu. Je rozšírená prevažne v krajinách juhovýchodnej Ázie – na Srí Lanke, v Barme, Thajsku, Laose a Kambodži.

Vychádza z najstarších duchovných prameňov Budhovho učenia – tak, ako to bolo utriedené bezprostredne po Budhovej smrti.

Meditácia

Budha učil Dhammu (učenie Budhovo) ako komplexnú metódu zvládánia života, ktorej cieľom je zbaviť sa utrpenia. K dosiahnutiu skutočného šťastia a slobody je nutné naučiť sa ovládať myseľ a čistiť ju od nečistôt, ktoré blokujú slobodné, šťastné prežívanie tu a teraz.

Účelom Dhammy je teda mierniť utrpenie.

Na meditačných sedeniach rozvíjame techniku všímania si nádychu  a výdychu (Anapanasati), ktorá je základom pre meditáciu sústredenia aj vhľadu. Teoreticky a hlavne prakticky spoznávame jednotlivé aspekty Budhovho učenia Dhamma a učíme sa, ako ich môžeme použiť pre náš bežný život.

Dĺžka trvania: 15 min. Dhamma prednes + 45 min. Anapanasati meditácia

Prínosy meditovania

  • zvyšovanie vnútorného pokoja, vôle a všímavosti
  • posilnenie vlastnej meditačnej praxe
  • zlepšenie pozornosti a koncentrácie
  • príležitosť k stretnutiu ďalších meditujúcich
  • možnosť prepojenia svojich skúseností nazbieraných v meditácií s každodenným životom

Pre koho je meditácia určená

Meditácie sú vhodné pre každého, kto hľadá vnútorný pokoj, harmóniu, lásku a múdrosť.

Príprava na meditáciu

Najlepšie sa budete cítiť v pohodlnom oblečení. Počas meditácie sedíme na zemi (v prípade zdravotných problémov na stoličke).

V jogovom štúdiu Yoga Shala máme deky a podložky k zapožičaniu zdarma.

Po lekcii sa u nás môžete občerstviť čajom či vodou.

Podľa budhistickej tradície sa za hodiny meditácie neprijímajú finančné odmeny, cena lekcie je dobrovoľná. Všetky vaše príspevky venujeme na prenájom a zabezpečenie chodu štúdia Yoga Shala.