Skip to main content

O nás

Stručná história nás a jogy

Yoga Shala Trenčín je rodinné štúdio založené roku 2011, s cieľom poskytnúť priestor na praktikovanie jogy, ale aj na iné, nielen pohybové aktivity.

Jiří sa s jogou stretol v roku 2005, kedy navštívil svoju prvú lekciu Ashtanga jogy v Írsku. Tento štýl jogy ho silno oslovil a postupne sa Ashtanga stala jeho každodennou praxou. Vďaka šťastným okolnostiam mohol praktikovať Ashtangu s tými najlepšími učiteľmi ako sú Matthew Sweeney, Kino MacGregor, Sharath Jois, Simon Borg – Olivier, Ken The Rolfer a ďalší. V rokoch 2007/2008 absolvoval RYS 200 učiteľský kurz s Carol Murphy a ešte behom štúdia začal viesť samostatné lekcie pre verejnosť. Vďaka Carol sa stretol so svojím aktuálnym učiteľom, ktorého aj naďalej pravidelne navštevuje a učí sa od neho. Luke Jordan je certifikovaný učiteľ Ashtanga jogy a pokračuje v predávaní tohto učenia v línii od Pathabi Joisa.

Eva pochádza z aktívnej, športovo založenej rodiny. Jej potreba hýbať sa ju previedla viacerými cestami. Venovala sa gymnastike, tancu, lyžovaniu. Vyštudovala športový management a turizmus a robí ju šťastnou, že sa jej podarilo (a stále sa jej  darí) v týchto oblastiach pohybovať a pracovať.  Napriek tomu, že sa s jogou stretla aj skôr, pravidelnú jogovú prax si vybudovala v čase očakávania prvého syna. Jej zvedavosť viedla k hlbšiemu záujmu o jogu, gravid jogu a jogu pre deti. Cítila potrebu tieto smery zdieľať s ostatnými a v roku 2018 založila spolu s Jiřím a Miriam občianske združenie Joga v škole. To sa svojimi pestrými aktivitami snaží sprostredkovať jogu deťom a rodinám, ale aj inšpirovať a vzdelávať dospelých, ktorí s deťmi pracujú.

Yoga Shala si veľmi skoro našla množstvo záujemcov o jogu. Niektorí jogu vyskúšali, niektorí sa jej venujú dodnes a niektorí ju už začali aj učiť. Team Yoga Shala sa postupne rozšíril a v súčasnosti už ponúka širokú paletu inštruktorov, každého so svojim osobitým prístupom.

Počas rokov existencie štúdia sme sa snažili priviesť zo sveta i z bližšieho okolia do Trenčína to, čo považujeme za kvalitné. Snažíme sa predstaviť overenú kvalitu aj aktuálne trendy. Hostili sme v našom štúdiu významných učiteľov Ashtanga jogy ako Luke Jordan, Sonja Radvila, či Xamira Möhlmann. Predstavili sme Trenčínu prácu Hypnopôrod Slovakia, organizovali workshopy Wim Hoffovej metódy, Feldekreis, Acro jogy a množstvo iných. Rozvinuli sme spoluprácu s viacerými športovými klubmi a oddielmi v okolí a podarilo sa nám tak predstaviť jogu hokejistom, florbalistom, atlétom, či hráčom bedmintonu.

Každoročne organizujeme jogové pobyty, ktoré sa snažíme robiť vo forme rodinných stretnutí tak, aby si pobyt mohla užiť celá rodina. Vítaní sú na nich aj necvičiaci členovia rodiny, vrátane domácich mazlíčkov. Takto sme navštívili Krkonoše, Chorvátsko a každoročne sa vraciame do nami obľúbenej Banskej Štiavnice.

Stále sa snažme posúvať ďalej a aj preto pokračujeme v pozývaní ľudí, ktorí inšpirujú aj nás. Okrem toho sme v roku 2021 rozbehli 200 hodinový kurz pre učiteľov jogy (RYS 200), ktorý spĺňa prísne požiadavky medzinárodnej jogovej organizácie Yoga Alliance Professionals.