Skip to main content

Yin joga

Yin joga je druh jogy v pomalom tempe a s väčším dôrazom na meditatívne aspekty cvičenia. Jednotlivé pozície sa výrazne nelíšia od pozícií iných štýlov jogy. Pozície sa držia po dlhú dobu, 3 až 5 minút, niekedy aj dlhšie. Samotná Yin joga ako druh nie je nijako organizovaná a názov môže byť použitý pomerne voľne. Najčastejšie sa však stretnete s yin jogou podľa Paula Grilley, Sarah Powers a Bernie Clark. V ich poňatí ide pri yin joge o syntézu asanovej praxe klasickej Hatha jogy a Taoistického učenia. Ich filozofia vychádza z teórie Yin a Yang.

Pozície majú za cieľ pôsobiť na pevnejšie (yinové) štruktúry v tele ako sú šľachy, väzivá a fascie. Dlhé zotrvávanie v pozícii má za cieľ akoby obísť svalovú aktivitu a vystaviť stresu práve tie pevnejšie časti. Dôraz je kladený na dlhú statickú výdrž v pozícii, pri ktorej by nemala byť pociťovaná bolesť. Odporúča sa ísť na pocit, kedy nám pozícia začína byť nepríjemná a tam sa s ňou akoby pohrať. Pozície sa volia podľa témy lekcie, ktorá môže sledovať meridiány tradičnej čínskej medicíny, problematické partie tela, alebo psychosomatické súvislosti. Dych sa používa hlboký a uvoľnený a často slúži ako bod koncentrácie.

Prínosy pravidelného cvičenia

  • Napomáha flexibilite kĺbov
  • Detoxikuje organizmus
  • Uvoľňuje prebytočnú tenziu
  • Uvoľňuje myseľ
  • Zlešuje metabolizmus
  • Upravuje endokrinný, neurovegetatívny, imunitný a kardiovaskulárny systém
  • Znižuje dopad stresu
  • Odbúrava únavu a napätie
  • Posilňuje dýchací a nervový systém
  • Zlepšuje schopnosť koncentrácie a vnímania

Príprava na lekciu

Čo si priniesť so sebou

Najlepšie sa budete cítiť v pohodlnom oblečení z prírodných materiálov. Cvičíme bosí, odporúčame priniesť teplé ponožky na záverečnú relaxáciu. Odložte si všetky šperky a doplnky, ktoré by vám mohli prekážať.

Podložka

Deky a jogamatky máme zdarma k zapožičaniu na všetkých miestach, kde cvičíme. Aj napriek tomu, že podložky sa snažíme udržiavať v čistote, z hygienických dôvodov odporúčame si priniesť svoju vlastnú.

Nápoje a jedlo

V priebehu lekcie sa neodporúča piť. Akonáhle sa napijete, dochádza tak k ochladzovaniu organizmu a tiež narušovaniu plynulosti cvičenia a toku energie.

Po lekcií sa môžete občerstviť v Yoga Shala štúdiu čajom či vodou.

Nejedzte min. 2 hodiny pred lekciou (v prípade, že máte pred lekciou hlad, dajte si napr. za hrsť orechov či sušeného ovocia).

Zdravotné obmedzenia

Pokiaľ máte akékoľvek zdravotné obmedzenie (vážne problémy s chrbticou, kolenami, ste po operácii a podobne), vždy pred lekciou upozornite vášho lektora.

V prípade akýchkoľvek otázok sa obráťte na svojho učiteľa.